Historyczne

1
„Prawdziwa legenda”
Legendy podobnie jak bajki i baśnie mają to do siebie, że choć w każdej z nich jest cząstka prawdy i zawarty morał ponadczasowy, to jednak się w nie nie wierzy. Zdaje się bowiem doskonale sprawę z tego, że dana historia nie mogła się wydarzyć naprawdę. Tu nie chodzi o wróżki, czary, bogów czy nietypowe dla ludzkich dróg zbiegi okoliczności – w to wszyscy moglibyśmy jeszcze dać wiarę, choćby okalaną lekkim powątpiewaniem to jednak moglibyśmy w to uwierzyć. Ludzie jednak nigdy nie będą zdolni uwierzyć w ideały. Nie zadowala nas zakończenie „żyli długo i szczęśliwie”, nie ufamy książętom na białych koniach bez wad i nie dajemy wiary nieskazitelnej urodzie księżniczek zamkniętych na szczycie wieży, biernie czekających na ratunek. Co by jednak było, gdyby opowiedzieć ludziom legendę, gdzie pod sam koniec nie padają słowa „i wszyscy żyli długo i szczęśliwie”, gdyby w owej legendzie nie było czystych, przejrzystych i szlachetnych jak łza rycerzy, a księżniczki nie istniałyby, byłyby za to kobiety, które niejednokrotnie brałyby sprawy w swoje ręce i zaciskały pięści tak mocno, że aż z tych dłoni tryskałaby krew poprzez wbijane w miękką skórę paznokcie?
Nie ma ludzi do końca dobrych i z zawsze czystymi sumieniami. Nie ma też ludzi w pełni złych, przesiąkniętych tym gorzkim jadem po same kości. Elenodorczycy o tym wiedzieli, bo znali prawdziwą legendę. To właśnie od niej wywodziło się powiedzenie „Spory, kłótnie, nieporozumienia, a nawet wojny zaczynają się zawsze z trzech podstawowych przyczyn; z poczucia zazdrości, z chęci dopełnienia zemsty i zdobycia dóbr materialnych”. To właśnie z tej samej legendy wywodziło się nieco inne przysłowie, niosące z sobą smutną prawdę. Owe powiedzenie brzmiało: „Choć jawną przyczyną do bitew są zazdrość, zemsta i moneta, to ukrytym ich powodem jest zawsze kobieta”.
Taka Miłość

2
Origin of Love
Rok 1912, Simla, Indie. Dwadzieścia cztery lata temu John Somersett doczekał się upragnionego syna, jednocześnie tracąc ukochaną żonę. Teraz młody Rainier, do tej pory wiodący pozbawione trosk życie, w wyniku wyjątkowo okrutnego zrządzenia losu dosłownie z dnia na dzień staje się jedynym właściwym dziedzicem, który musi zająć miejsce swoich tragicznie zmarłych krewnych. Pozostawiając za sobą wszystko, co najbliższe jego niespokojnemu sercu, wyrusza w podróż do Anglii i wypełnia swoje obowiązki, należycie zajmując się pozostawioną samej sobie kuzynką. Na drodze do ich szczęścia staje jednak dużo więcej, niż gromadzące się nad Europą widmo wielkiej wojny.
Carolina

3
Gud med oss
Bernhard Oxenstierna nie jest ani urodzonym żołnierzem, ani politykiem - jedyne, czego pragnie to święty spokój, kawałek własnej ziemi i możliwość pracy ze zwykłymi, prostymi ludźmi. Kiedy jednak człowiek rodzi się w rodzinie takiej, a nie innej, nie ma co liczyć na spełnienie podobnych marzeń. Rodzina wie lepiej, co jest dla niego dobre, dlatego planuje mu wszystko: wybiera narzeczoną, karierę, stanowisko.
Gdy wybucha kolejna wojna polsko-szwedzka, Bernhard jako świeżo mianowany kapitan, zostaje wysłany na front. Pomimo początkowych sukcesów szwedzkiej armii, młody Oxenstierna nie ma szczęścia - jego oddział wpada w zasadzkę Polaków. Bernhard godzi się z wizją nieuchronnej śmierci - ciężko ranny, leży w agonii na polu bitwy, zostawiony na pastwę losu przez polskich żołnierzy. Wtedy jednak, niespodziewanie, nadchodzi ratunek - od tego momentu życie Bernharda zmienia się diametralnie.
Freyja

4
Tony rule the waves
Ta historia zaczyna się w Anglii w roku 1914, u progu Wielkiej Wojny. Porucznik Tony Scolding zostaje lotnikiem morskim i wyrusza służyć Brytanii w walce z niemiecką flotą. Wojna i morze rzucą go w różne sytuacje i różne miejsca. Tony zdobędzie wojenną sławę, pokaże, że angielski dżentelmen potrafi się odnaleźć na lądzie, na wodzie i w powietrzu. Błogosławieństwem i udręką jednocześnie stanie się dla niego znajomość z tajemniczą Emily…
mirimamcia668

5
Powrót
Czwórka napoleońskich żołnierzy dezerteruje z Wielkiej Armii po nieszczęsnej kampanii rosyjskiej. Po długiej tułaczce docierają do wsi, która jest praktycznie odcięta od świata przez zimę. Mróz mają przeczekać w karczmie, gdzie zaczynają myśleć o niewątpliwie trudnym powrocie do domu.
franekpp
Szablon